• فارس، شیراز، پارک علم و فناوری فارس
 • info@viraasr.com
NFT چیست؟ | ویراعصر

ان اف تی (NFT) یا توکن‌های غیرقابل تعویض به شکلی انقلابی و نوآورانه در چشم‌انداز دیجیتال ظاهر شده‌اند و با تغییر درک دنیا از مفهوم و تبادل دارایی‌های دیجیتال، تخیل سازندگان، مجموعه‌داران و سرمایه‌گذاران را مجذوب خود کرده‌اند. این دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد، که توسط فناوری بلاک چین پشتیبانی می‌شوند، نشان‌دهنده الگوی جدیدی از مالکیت و اعتبار در عصر دیجیتال هستند.

NFT ها در سال 2020 آغاز به کار کردند و از آن زمان تاکنون محبوبیتشان به خصوص در دنیای هنر دیجیتال رو به افزایش است. با این حال به سبب فرار و بسیار سوداگرانه و آسیب پذیر بودن در برابر کلاهبرداری، مورد انتقاد نیز قرار گرفته‌اند. در این راهنمای جامع به بررسی چیستی و عملکردهای NFT و تأثیر بالقوه آن بر صنایع مختلف خواهیم پرداخت.

NFT چیست؟

NFT مخفف Non-Fungible Token و به معنای توکن غیرقابل تعویض، دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که در یک بلاک چین یا دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز، ذخیره و مدیریت می‌شوند. این توکن‌ های غیر قابل تعویض (NFT) اغلب برای نشان دادن مالکیت اقلام دیجیتالی مانند آثار هنری، کلکسیونی، املاک مجازی، موسیقی، ویدئوها و سایر اقلام مجازی مورد استفاده قرار می گیرند (حتی اقلام فیزیکی در حال حاضر توکنیزه می‌شوند). هر NFT متمایز است و نمی‌توان آن را تکرار کرد که این ویژگی آن را در نوع خود بی‌نظیر می‌کند.

فرض کنید یک نقاشی دیجیتالی زیبا یا یک کارت تجارت مجازی طراحی کرده‌اید. شما می‌توانید آن را به NFT تبدیل کنید و پس از انجام این کار، شما مالک آن دارایی دیجیتال خاص خواهید بود.

مردم می‌توانند از آن کپی کنند، اما هنر اصلی بدون هیچ استدلالی متعلق به شما خواهد بود. توکن های ان اف تی حاوی ابرداده است که صحت، تاریخچه مالکیت و سایر اطلاعات مرتبط را تأیید می‌کند و سابقه شفاف و تغییرناپذیر مالکیت را ارائه می‌دهد. توکن های ان اف تی را می‌توان با پول، ارزهای دیجیتال یا سایر NFT ها معامله و مبادله کرد.

انواع NFT چیست؟

انواع مختلفی از NFT وجود دارد که هر کدام دارای مشخصات منحصر به فردی هستند. برخی از محبوب‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

انواع NFT چیست؟ | ویراعصر
انواع NFT
 • NFT اثر هنری: این NFT ها را می‌توان برای نشان دادن مالکیت هنر دیجیتال استفاده کرد و به هنرمندان اجازه می دهد آثار خود را مستقیما به مجموعه داران بفروشند و همچنین به مجموعه داران امکان می‌دهد صحت خرید خود را تأیید کنند.
 • NFT کلکسیونی: یکی از رایج‌ترین کاربردها برای NFT ها، کلکسیون های دیجیتال هستند. این‌ها می‌توانند شامل کارت‌های تجارت مجازی، آیتم‌های درون بازی و سایر دارایی‌های دیجیتال قابل جمع‌آوری باشند.
 • NFT مشاور املاک: NFT های املاک و مستغلات می‌توانند نشان دهنده مالکیت املاک مجازی مانند زمین‌های دنیای مجازی مثل متاورس باشند.بیشتر بخوانید: NFTها و نقش آن ها در دنیای متاورس
 • NFT موسیقی: موزیسین‌ها می‌توانند از NFT برای فروش نسخه‌های دیجیتالی موسیقی خود استفاده کنند و امکان تجربیات انحصاری مانند پاس‌های پشت صحنه و ملاقات و احوالپرسی را برای طرفداران فراهم کنند.
 • NFT نام دامنه: NFT برای نام دامنه می‌تواند نشان‌دهنده مالکیت نام‌های دامنه منحصر به فرد و سایر دارایی‌های آنلاین باشد.
 • NFT بلیط: بلیط‌های NFT می‌توانند مالکیت بلیت‌های رویداد را نشان دهند و امکان تأیید صحت بلیط و فروش مجدد در بازار آزاد را فراهم کنند.
 • NFT هویت: NFT ها می توانند هویت یا شهرت یک فرد را نشان دهند و امکان تأیید و محافظت از اطلاعات شخصی را فراهم کنند.

بیشتر بخوانید: انواع nft – کدامیک شما را ثروتمند می‌کند؟

ویژگی های ان اف تی

 • NFT به معنای مالکیت یک دارایی دیجیتال، مانند آثار هنری یا کلکسیونی است که افراد را قادر می‌سازند، دارای اقلام دیجیتالی منحصربه‌فردی باشند و تجارت کنند.
 • NFT ها موردتایید هستند، زیرا در یک بلاک چین ذخیره می‌شوند که یک سیستم کامپیوتری غیرمتمرکز و ایمن (امنیت رمزنگاری) است. این امکان تأیید اعتبار و مالکیت یک NFT را فراهم می‌کند.
 • NFT ها عموما در مقادیر محدودی تولید می‌شوند که به نوعی موجب نادر بودن آن‌ها می‌شود.
 • NFT ها را می‌توان به واحدهای کوچکتر که نشان‌دهنده مالکیت کسری یا واحدهای ارزش کوچکتر است تقسیم کرد.
 • NFT ها را می‌توان با استفاده از قراردادهای هوشمند برنامه‌ریزی کرد. این‌ها قراردادهای خوداجرا هستند که در آن‌ها شرایط قرارداد خریدار و فروشنده مستقیما در خطوط کد نوشته می‌شود که امکان اجرای خودکار اقدامات یا شرایط خاص را فراهم می‌کند.
 • NFT ها را می‌توان در پلتفرم‌ها و برنامه‌های مختلف مورداستفاده قرار داد که امکان استفاده و امکانات متعدد را فراهم می‌کند.
ویژگی های ان اف تی ویراعصر
ویژگی های ان اف تی

مزایای NFT ها

توکن‌ های غیر قابل تعویض به سبب مزایای متعدد مورداستقبال گسترده‌ای قرار گرفته‌اند که برخی از همه‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

مزایای ان اف تی | ویراعصر
مزایای ان اف تی

توانمندسازی سازندگان و هنرمندان

NFT فرصت‌های جدیدی را برای سازندگان و هنرمندان فراهم می‌کند تا مستقیما بدون تکیه بر واسطه‌های سنتی مانند گالری‌ها، نمایندگان یا ناشران، از آثارشان درآمد کسب کنند و از طرفی مالکیت و کنترل مالکیت معنوی خود را حفظ کنند.

مالکیت و منشأ غیر قابل تغییر

توکن های ان اف تی سابقه مالکیت و تاریخ تراکنش شفاف و تغییرناپذیری را ارائه می‌دهند که در یک دفتر کل بلاک چین غیرمتمرکز ذخیره شده است. هر NFT حاوی ابرداده است که صحت، حقوق مالکیت و منشأ آن را تأیید می‌کند و خطر تقلب و جعل را کاهش می‌دهد.

پتانسیل برای حق امتیاز و ارزش فروش مجدد

NFT ها به سازندگان و دارندگان حقوق این امکان را می‌دهند که از فروش ثانویه دارایی های دیجیتال خود در بازار ثانویه حق امتیاز کسب کنند. قراردادهای هوشمند تعبیه شده در NFTها هر بار که آن‌ها دوباره فروخته می‌شود، به طور خودکار حق امتیاز را بین سازندگان توزیع می‌کند و از جبران مستمر کار آن‌ها اطمینان حاصل می‌کند.

دموکراتیک کردن دسترسی به مالکیت

توکن های ان اف تی دسترسی به مالکیت را با فراهم کردن زمینه خرید، فروش و تجارت دارایی‌های دیجیتال، صرف نظر از موقعیت جغرافیایی، موقعیت اجتماعی- اقتصادی، یا ارتباطات سنتی با دنیای هنر، دموکراتیک می‌کنند.

باز کردن موارد و برنامه‌های کاربردی جدید

توکن‌ های غیر قابل تعویض موارد استفاده و برنامه‌های کاربردی جدید را در صنایع مختلف از جمله هنر، بازی، موسیقی، سرگرمی، مد، املاک و امور مالی باز می‌کنند و می‌توانند موجب نوآوری و آزمایش در فضای دیجیتال، تقویت همکاری، خلاقیت و کاوش در ایده‌ها و مفاهیم جدید شوند.

موارد استفاده و کاربرد NFT چیست؟

ان اف تی ها به کاربردهای گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف دست خواهند یافت. فناوری بلاک چین و NFT به هنرمندان و سازندگان محتوا فرصتی بی نظیر برای کسب درآمد از کالاهای خود می‌دهد. به عنوان مثال، هنرمندان دیگر مجبور نیستند برای فروش آثار خود به گالری‌ها یا خانه‌های حراج اعتماد کنند.

در عوض می‌تواند آن را مستقیما به‌عنوان NFT به مصرف‌کننده بفروشد. در حوزه گیمینگ، یه صورت آیتم‌های درون بازی استفاده می‌شوند و امکان جمع‌آوری، معامله و انتقال بین بازی‌های مختلف را فراهم می‌کنند. همچنین در بخش املاک، ثبت اسناد مالکیت به شکل NFT، انجام معاملات ملکی را تسهیل می‌کند.

بد نیست بدانید که افراد مشهوری مانند اسنوپ داگ، لیندسی لوهان، آمیتاب باچان و سلمان خان نیز از NFT به‌عنوان وسیله‌ای برای انتشار خاطرات، آثار هنری و لحظات منحصر به فرد استفاده می‌کنند.

NFTها چگونه عمل می کنند؟

فناوری بلاک چین زیرساخت زیربنایی است که ایجاد، مدیریت و انتقال NFT ها را امکان‌پذیر می‌کند. این یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز است که تراکنش‌ها را در شبکه‌ای از رایانه‌ها به شیوه‌ای ایمن، شفاف و تغییرناپذیر ثبت می‌کند.

ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک چین تضمین می‌کند که تراکنش های NFT شفاف و مقاوم در برابر سانسور یا دستکاری هستند. هنگامی که یک NFT ایجاد می شود، اطلاعات مالکیت، ابرداده و تاریخچه تراکنش آن بر روی بلاک چین ثبت می‌شود و یک رکورد دائمی و قابل تایید از مالکیت ارائه می‌کند. تراکنش‌های NFT با استفاده از قراردادهای هوشمند ایجاد می شوند.

قراردادهای هوشمند قراردادهایی هستند که بر روی بلاک چین ساخته شده‌اند و زمانی که معیارهای مورد توافق و از پیش کدگذاری شده‌ای برآورده شوند، می‌توانند به‌طور خودکار اجرا شوند. قراردادهای هوشمند با تسهیل ایجاد، انتقال و مالکیت NFT ها به صورت غیرمتمرکز و غیرقابل اعتماد، نقش مهمی در معاملات ان اف تی ایفا می‌کنند.

هنگامی که یک ان اف تی ایجاد می‌شود، یک قرارداد هوشمند بر روی بلاکچین مستقر می‌شود تا قوانین و شرایط آن مانند حقوق مالکیت، حق امتیاز و قابلیت انتقال آن را تعریف کند.

NFTها چگونه عمل می کنند؟
نحوه عملکرد ان اف تی

NFTها چگونه ساخته می شوند؟

مراحل ساخت NFT عبارت‌اند از:

 1. ایجاد یک دارایی دیجیتال که می‌تواند یک اثر هنری، یک مجموعه یا هر نوع دارایی دیجیتال دیگری باشد.
 2. انتخاب یک پلتفرم بلاک چین که امکان ایجاد NFT را فراهم می‌کند. اتریوم، زنجیره هوشمند Binance و Polygon برخی از گزینه‌های محبوب هستند.
 3. تنظیم کیف پولی که با پلتفرم انتخابی بلاک چین سازگار باشد و به شما امکان ذخیره‌سازی یا مدیریت NFT ها را می‌دهد.
 4. کسب برخی از رمزارزهای بومی پلتفرم بلاک چین برای پوشش هزینه‌های تراکنش ایجاد و انتقال NFT
 5. پرداخت کارمزد تراکنش و ترسال NFT به بلاک چین. این ان اف تی پس از ارسال و افزودن موفقیت‌آمیز به بلاک چین، برای مشاهده و خرید احتمالی برای دیگران در دسترس خواهد بود.

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه ساخت NFT به صورت رایگان

خرید و فروش NFT چگونه است؟

پلتفرم‌‎های زیادی هستند که می‌توانید به سادگی ان اف تی خود را ایجاد کرده و به فروش برسانید که از برجسته‎‌ترین آن‌ها می‎‌توان به Rarible ، Open Sea و Mintable اشاره کرد.

برای خرید و فروش NFT باید ابتدا در این پلتفرم‌ها یک حساب کاربری ایجاد و آن را به کیف پول رمزارز خود متصل کنید. این به شما امکان می‌دهد NFT ها را با استفاده از اتریوم یا سایر رمزارزهای پشتیبانی شده خرید و فروش کنید.

برای مثال:

اوپن سی (OpenSea)، بازاری بزرگ و معروف برای خرید و فروش توکن ان اف تی است که روی شبکه اتریوم قرار دارد. در قسمت بالای این صفحه و با استفاده از کلید Create New Item می‌توانید فایل NFT خود را آپلود کنید. سپس جزئیاتی در مورد آن ارائه دهید.

برای خرید NFT در این بازار می‌توانید در بخش Expore در قسمت بالای این سایت، توکن غیر قابل تعویض خود را انتخاب کرده و با گزینه Buy Now یا Make Offer پیشنهاد خرید خود را ثبت کنید.

برای فروش نیز در بخش MY Profile ان اف تی خود را انتخاب و با استفاده از کلید Sell شرایط فروشتان از جمله اطلاعات دارایی و تعیین قیمت را در بازار فهرست کنید. در آخر با استفاده از کلید Post Your Listing، توکن غیرقابل تعویض خود را برای فروش ارائه دهید.

بیشتر بخوانید: حوه خرید و فروش توکن NFT

خرید و فروش NFT چگونه است | ویراعصر
خرید و فروش NFT

گران ترین NFT جهان

گران‌ترین NFT فروخته شده در جهان The Merge است. این مجموعه NFT که توسط هنرمند دیجیتال PAK ایجاد شده است، تنها 48 ساعت پس از انتشار در 3 دسامبر 2021 در بازار NFT Nifty Gateway به قیمت 91,806,516 دلار به فروش رسید.

بیشتر بخوانید: 6 روش تشخیص nft جعلی از واقعی

آینده NFT ها

آینده توکن‌ های غیر قابل تعویض (NFT) دارای پتانسیل عظیمی برای نوآوری تحول آفرین و پذیرش گسترده در حوزه‌ها و صنایع مختلف است. همانطور که فناوری بلاک چین تکامل می‌یابد و بالغ می‌شود، NFT ها نیز آماده‌اند تا نحوه ایجاد، مالکیت و تبادل دارایی‌های دیجیتال را متحول کنند.

می‌توان آینده‌ای را پیش‌بینی کرد که در آن NFT‌ها به طور فزاینده‌ای در زندگی روزمره ادغام می‌شوند و اشکال جدیدی از مالکیت دیجیتال، خلاقیت و تبادل ارزش را ممکن می‌سازند.

بیشتر بخوانید: پیدا کردن NFT های آینده دار

تفاوت NFT ها با ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین

NFT ها با ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین از چند جهت کلیدی متفاوت هستند. در عین حال که هر دو دارایی‌های دیجیتالی هستند که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند، دارای اهداف متفاوتی و ویژگی‌های متفاوتی هستند.

ارزهای دیجیتال قابل‌تعویض هستند، به این معنی که هر واحد یکسان و قابل تعویض با هر واحد دیگری از همان ارزش است. در مقابل، NFT ها غیر قابل تعویض هستند، به این معنی که هر توکن منحصر به فرد است و نمی‌توان آن را مانند به مشابه مبادله کرد.

هر NFT نشان‌دهنده مالکیت یک دارایی خاص است و هیچ دو NFT یکسان نیستند. رمزارزهایی مانند بیت کوین در درجه اول به‌عنوان وسیله مبادله یا ذخیره ارزش استفاده می‌شوند و به صورت ارزهای دیجیتالی قابل معامله یا خرج هستند.

در مقابل توکن های ان اف تی نشان‌دهنده مالکیت محتوا یا دارایی‌های دیجیتال هستند و آن‌ها را می‌توان مانند هر دارایی دیگری خرید و فروش یا داد و ستد کرد، اما ارزش آن‌ها به جای استفاده به‌عنوان وسیله مبادله، از منحصر به فرد بودن و کمیاب بودن آن‌ها ناشی می‌شود.

رمزارزهایی مثل بیت کوین در پلتفرم‌ها و کیف پول‌های مختلف قابل‌تعویض هستند، NFT ها اغلب مختص شبکه‌های بلاک چین یا بازارهای خاصی هستند. با این حال، تلاش‌هایی برای بهبود قابلیت همکاری و فعال کردن سازگاری زنجیره‌ای متقابل برای NFT‌ها در حال انجام است که امکان انتقال و مبادله آزادانه‌تر آن‌ها بین پلتفرم‌ها و اکوسیستم‌های مختلف را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید: معرفی چند کیف پول NFT ایده آل

تفاوت NFT ها با ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین
تفاوت NFT ها با ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین

تفاوت NFT با توکن های معمولی (تعویض پذیر) چیست؟

تعویض‌پذیری به ویژگی یک دارایی اشاره دارد که به موجب آن هر واحد قابل تعویض و غیرقابل تشخیص از هر واحد دیگری از همان نوع است. به عنوان مثال، یک اسکناس دلار قابل تعویض است، زیرا یک اسکناس دلار معادل هر اسکناس دلار دیگری است.

غیرقابل تعویض بودن به ویژگی یک دارایی اشاره دارد که به موجب آن هر واحد منحصربه‌فرد است و نمی‌توان آن را به صورت مشابه با مشابه مبادله کرد. دارایی‌های غیرقابل تعویض مثل توکن های ان اف تی دارای ویژگی های متفاوتی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. به عنوان مثال، یک اثر هنری غیر قابل تعویض است، زیرا هر اثر هنری منحصر به فرد است و نمی‌تواند با هیچ اثر هنری دیگری از همان نوع جایگزین شود.

تفاوت NFT با توکن های معمولی
تفاوت NFT با توکن های معمولی

کلام پایانی

توکن‌ های غیر قابل تعویض (NFT) نشان‌دهنده مرزی پویا از مالکیت دیجیتال، خلاقیت و نوآوری هستند که از طریق این راهنمای نهایی سعی کردیم مفاهیم اساسی، فناوری زیربنایی، موارد استفاده متنوع و تأثیر بالقوه آن‌ها بر صنایع مختلف را بررسی کنیم.

از توانمندسازی هنرمندان و سازندگان تا متحول کردن بازی، موسیقی و فراتر از آن، NFT ها نگاهی اجمالی به آینده‌ای شفاف از مالکیت غیرمتمرکز، خلاقیت بی حد و حصر و تبادل ارزش را ارائه می‌دهند.

اگر برای تبدیل شدن به یک پیشرو در حوزه فناوری بلاک چین و ان اف تی آماده هستید و به راهنمایی بیشتری در مورد NFT نیاز دارید می‌توانید روی تخصص و مهارت همکاران ما در سایت ویراعصر حساب کنید.

چه امتیازی می‌دهید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =