• فارس، شیراز، پارک علم و فناوری فارس
  • info@viraasr.com
دیفای چیست؟

می خواهید بدانید دیفای چیست و بلاک چین چه نقشی در دیفای دارند؟ این واژه به معنای امور مالی یا فایننس غیر متمرکز می باشد. منظور از این سیستم، مجموعه اپلیکیشن هایی هستند که به صورت غیر متمرکز فعالیت کرده و بر بستر بلاک چین کار می کنند. این سیستم در حقیقت تلاش دارد تا همه خدماتی که بانک ها ارائه می دهند را به صورت غیر حضوری در اختیار افراد قرار دهد. مهم ترین نمونه از خدماتی که توسط این سیستم به افراد ارائه می شود شامل وام دهی و وام گیری، ییلد فارمینگ و همچنین سهام گذاری می شود.

دیفای چیست؟

می پرسید دیفای چیست؟ قبل از پاسخگویی به این سوال ابتدا بهتر است کمی راجع به بانک ها صحبت کنیم. این موسسات دولتی و یا خصوصی در جهت دادن تسهیلات به مردم راه اندازی شده اند و همه افراد جامعه به آن ها اعتماد دارند. این در حالی است که برخی از آن ها به فساد های مالی آغشته شده اند و مرتکب خطا های غیر عمد و یا عمدی می شوند. از این رو سیستم هایی خلق شده اند که با نام دیفای معرفی شده و از بروز این فساد ها جلوگیری می کنند.

این سیستم با استفاده از بلاک چین همه امور مالی بانک ها را انجام داده و هیچ گونه خطای عمد و یا غیر عمدی در آن ها به وجود نمی آید. این سیستم دارای کاربرد های مختلفی است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • دریافت وام و وام دهی
  • خدمات بانکی پولی
  • صرافی های غیر متمرکز

استفاده از این سیستم در مراودات مالی می تواند با مزیت های زیادی برای افراد همراه باشد. این سیستم شفافیت بسیار بالایی دارد و همه اطلاعات آن به صورت عمومی در دسترس است. از طرفی قابلیت رصد و بررسی شدن داشته و امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات فراهم می باشد. علاوه بر این، استفاده از این سیستم می تواند تا حدود زیادی هزینه ها را کاهش دهد. با توجه به حذف شدن واسطه ها و موسسات مالی در ان سیستم،‌ سرعت نقل و انتقالات افزایش می یابد. از طرفی با این کار هزینه تراکنش ها نیز به شدت کاهش خواهد یافت.

دیفای چیست

بلاک چین چه نقشی در دیفای دارند؟

چالش و ریسک دیفای

حال که به سوال دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟ پاسخ دادیم، خوب است بدانید که استفاده از این سیستم با چالش هایی نیز همراه خواهد بود. مهم ترین معایب و چالش های در استفاده از این سیستم می توان معرفی کرد، عبارتند از:

  • معایب قرارداد هوشمند

یکی از رایج ترین مشکلات این سیستم آن است که قرارداد های هوشمند معیوبی در آن مشاهده می شود. برخی از کاربران که قصد سرقت از دیگر افراد در این سیستم را دارند، قرارداد های هوشمند را مورد بررسی قرار می دهند و آن هایی که کد گذاری ضعیفی دارند را پیدا می کنند.

  • آسیب پذیری در برابر بازیگران بد
  • ضرر ناپایدار
  • مشکلات پیچیدگی
  • مشکلات نظارتی
بلاک چین چه نقشی در دیفای دارند؟

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به سوال دیفای چیست ؟ پاسخ بدهیم. این سیستم جایگزین مناسبی برای بانک ها و موسسات مالی متمرکز بوده و به صورت غیر متمرکز فعالیت می کند. استفاده از این سیستم می تواند با مزیت های زیادی از جمله کاهش هزینه ها، حذف واسطه ها و همچنین افزایش سرعت در نقل و انتقالات همراه باشد. علاوه بر این، این سیستم امور مالی شفافیت بالایی داشته و همه اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

برای این کار فقط به یک کیف پول ارز دیجیتال و مقداری ارز دیجیتال نیاز دارید. نوع کیف پول انتخابی شما به پلتفرم انتخابی مورد نظر شما وابسته است.

این سیستم روز به روز قابل اعتماد تر شده و نظر افراد بیش تری را به خود جلب می کند. از مهم ترین عواملی در آینده این سیستم تاثیر می گذارد می توان به صنعت ارز های دیجیتال اشاره کرد.

برخی از این سیستم ها دارای یک ارز دیجیتال اختصاصی هستند اما در حالت کلی نمی توان ارز های خاصی را برای این سیستم در نظر گرفت.

چه امتیازی می‌دهید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 12 =