• فارس، شیراز، پارک علم و فناوری فارس
 • info@viraasr.com
شبکه همتا به همتا p2p چیست | ویراعصر

شبکه همتا به همتا (p2p) چیست؟ فناوری P2P یا Peer-to-Peer یک سیستم ساده اما کاربردی است. به کمک این سیستم چند کامیپوتر به یکدیگر متصل و انتقال داده صورت می‌گیرد. این شبکه در دو نوع اصلی خالص و ترکیبی وجود دارد؛ اما از لحاظ عملکردی نیز تقسیم‌بندی می‌شود. در برخی از مدل‌های این شبکه بدون نیاز به یک سرور مرکزی می‌توان انتقال داده را انجام داد. 

نکته مهم این است که در این شبکه همه اعضا وظایف یکسانی دارند؛ به همین دلیل عملکرد صحیحی را ارائه می‌دهد. همچنین این شبکه کاربردهای زیادی همچون امکان انتقال داده و توسعه بلاکچین دارد. در این مقاله قصد داریم شما را به پاسخ سوال شبکه P2P چیست، برسانیم، پس همراه ما باشید.

شبکه همتا به همتا (P2P) چیست؟

شبکه همتا به همتا یک سیستم ارتباطی و اشتراک‌گذاری قوی است که عملکردی غیرمتمرکز دارد. در شبکه P2P چندین کامپیوتر با یکدیگر در ارتباط هستند. در اصطلاح به هر یک از این رایانه‌ها node می‌گویند. در این سیستم کاربران این امکان را دارند که به صورت سرور یا کلاینت عمل کنند و در واقع اجباری نیست که حتما جایگا سرور و کلاینت مشخص باشد. زمانی که در یک سیستم فایلی را سرچ می‌زنید، در تمامی این نودها جستجو صورت می‌گیرد و در نهایت به نودی که این اطلاعات را دارد، متصل و امکان دانلود آن فراهم می‌شود.

شبکه همتا به همتا (P2P) | ویراعصر
شبکه همتا به همتا (P2P)

تاریخچه شبکه های P2P

شبکه همتا به همتا نخستین بار در سال ۱۹۸۰ معرفی شد. در این سیستم کامپیوترهای شبکه به یکدیگر وصل می‌شوند. اولین شبکه p2p برای به اشتراک گذاشتن متن و چت کردن بود. این شبکه در آگوست 1988 معرفی و توسعه یافت. این پلتفرم که Napster نام داشت، برای جستجو آهنگ استفاده می‌شد.

 به این صورت که نام آهنگ را سرچ می‌زدند و پلتفرم جستجو می‌کرد که این آهنگ روی کدام سیستم است، سپس به آن کامپیوتر متصل و آهنگ را دانلود می‌کرد. سال بعد پلتفرم Gnutella معرفی شد که بدون نیاز به سرور مرکزی می‌توانست ارتباط بین کامپیوترها را برقرار کند.

با کمک ویراعصر، صاحب سایتی P2P امن، کارآمد و مطابق با نیازهایتان خواهید شد. طراحی سایت P2P خود را به متخصصان ویراعصر بسپارید و از تجربه و تخصص آنها در این زمینه بهره‌مند شوید.

انواع شبکه P2P

شبکه همتا به همتا یا p2p دو نوع دارد که در ادامه به آنها اشاره میکنیم:

 • شبکه‌های خالص به شبکه‌های بدون ساختار معروف‌اند و برای کنترل به سرور مرکزی نیاز ندارند.
 • شبکه‌های ترکیبی یا شبکه‌های ساختار یافته علاوه بر اینکه می‌توانند بدون نیاز به سرور مرکزی سیستم‌ها را به یکدیگر متصل کنند، این امکان را دارند که با حضور سرور مرکزی نیز فعالیت کنند.

نکته: به طورکلی شبکه‌های ترکیبی بهتر و کارآمدتر از شبکه‌های خالص هستند؛ چراکه می‌توانند درخواست‌های جستجو را هدفمندانه‌تر هدایت کنند.

انواع شبکه P2P | ویراعصر
انواع شبکه P2P

عملکرد شبکه همتا به همتا: شبکه همتا به همتا چگونه کار می‌کند؟

شبکه‌های (P2P) Peer-to-Peer یا نظیر به نظیر مدلی از شبکه‌های ارتباطی هستند که عملکردی غیرمتمرکز دارند. در این شبکه تعدادی کامپیوتر به یکدیگر متصل می‌شوند و امکان تبادل اطلاعات صورت می‌گیرد. در شبکه همتا به همتا ممکن است اصلا نیازی به سرور مرکزی برای کنترل و هدایت سایر کامپیوترها نباشد. 

تصور کنید برای تحقیق خود نیاز دارید فایلی را از اینترنت دانلود کنید. برای این‌کار وارد مرورگر شده و سایت مدنظرتان را جستجو می‌کنید. در این زمان کامپیوتر یا دستگاهی که با آن سرچ زده‌اید کلاینت محسوب می‌شود. 

در این ارتباط داده‌ها تنها به صورت یک طرفه از سرور به دستگاه شما منتقل خواهد شد؛ اما تفاوت این موضوع با عملکرد شبکه های P2P چیست؟ در این شبکه زمانی که محتوایی دانلود شد، نیاز است تا نرم‌افزار P2P روی سیستم شما نصب باشد. پس از آن فایل دانلود شده می‌تواند در اختیار سایر کامیپوترهای متصل به سیستم شما قرار بگیرد. 

ساختار معماری شبکه همتا به همتا چگونه است؟

شبکه همتا به همتا نیز ساختار و معماری منحصربه‌فردی دارد. در این ساختار هر بخش وظیفه مشخصی دارد. در حقیقت همین موضوع است که سبب عملکرد صحیح سیستم می‌شود. یک تصور اشتباه و رایج این است که افراد تصور می‌کنند وقتی صحبت از وظایف و عمکلرد می‌شود، وظایف بین قسمت‌های مختلف تقسیم می‌شود؛ اما اینگونه نیست. بلکه وظایف همه بخش‌ها یکسان است. این شبکه‌ها بر اساس شیوه و روش ارتباطی به 3 دسته تقسیم می‌شوند. 

1. شبکه‌های بدون ساختار

در شبکه‌های همکار به همکار یا همتا به همتا ساختاربندی نشده، کامپیوترها به طور اتفاقی به یکدیگر متصل می‌شوند. چنانچه می‌خواهید این شبکه گسترش یابد، تنها کافیست یک لینک از آن را توزیع کنید. یکی از مزایای این شبکه سرعت بالای آن است؛ اما در کنار این مزیت مهم دو عیب اساسی در شبکه همتا به همتا بدون ساختار وجود دارد. در ابتدا به یک سیستم قدرتمند نیاز است که به تعداد زیادی درخواست پاسخ دهد. و مورد دوم به زمان بیش‌تر نیاز است. 

2. شبکه‌های ساختاریافته

در شبکه‌های ساختاربندی شده به هر نود یا سیستم وظیفه‌ای داده می‌شود؛ اما دقت داشته باشید که هدف نهایی همه بخش‌ها مشترک است. این شبکه به صورت متمرکزتر عمل می‌کند؛ چراکه زمانی که شما فایلی را جستجو می‌کنید، شبکه ساختاریافته درخواست را به مسئول بخش مربوطه ارائه می‌دهد؛ اما ضرر و عیب آن نیز هزینه نگهداری و راه‌اندازی زیاد است. 

3. شبکه‌های ترکیبی

در شبکه‌های هیبریدی امکان راه‌اندازی سیستم با وجود و بدون وجود سرور مرکزی وجود دارد. در مدل همراه با سرور مرکزی، اطلاعات در سرور ذخیره و در زمان جستجو در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. در بین چند نوع از شبکه همتا به همتا، شبکه ترکیبی عملکرد بهتری نسبت به شبکه ساختاریافته ارائه داده است.

ساختار معماری شبکه همتا به همتا | ویراعصر
ساختار معماری شبکه همتا به همتا

کاربرد‌ شبکه های P2P 

به طور غیر قابل باوری از فناوری P2P یا Peer-to-Peer در اکثر تکنولوژی‌های روز دنیا جهت ارائه خدمات بهتر به کاربران استفاده می‌شود. اشتراک‌گذاری فایل، استفاده در بلاک چین و غیره از زمینه کاربردهای این شبکه حیاتی و مهم است. در ادامه به بررسی کاربرد شبکه همکار به همکار می‌پردازیم. 

اشتراک‌گذاری فایل

به اشتراک گذاشتن فایلها یکی از کاربردهای ساده و اساسی این شبکه است. در این سیستم می‌توانید انواع فایل‌های ویدئویی، عکس، موزیک، فایل متنی وغیره را به اشتراک بگذارید. 

استفاده از شبکه‌های P2P در بلاک چین

تجارت همتا به همتا یک ایده خاص و بی‌نظیر است. در این فناوری افراد می‌توانند رمزارزهای مختلف را بدون واسطه برای یکدیگر ارسال کنند. شبکه بلاکچین به این صورت است که افراد بدون نیاز به شخص سومی، تراکنش‌ها و انتقالات خود را انجام می‌دهند. در این شبکه کاربران مجازند تا اطلاعات شبکه را بررسی و مطالعه کنند. 

تسریع توزیع محتوا

سرعت توزیع محتوا در شبکه همتا به همتا سبب شده تا هزینه‌های توزیع محتوا کاهش یابد. این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که امکان تحویل محتوا در طیف گسترده‌ای وجود دارد. در این سیستم داده‌ها در نقاط جغرافیایی مختلف ذخیره و در مواقع نیاز به کار گرفته می‌شود. فرض کنید، می‌خواهید یک فایل را دانلود کنید، کاری که این سیستم می‌کند، این است که داده مربوطه را از نزدیک‌ترین سیستم به شما ارسال می‌کند. 

مزایای شبکه های P2P

به پاسخ سوال شبکه همتا چیست، رسیدیم. اکنون با مزایای این شبکه آشنا خواهید شد:

 • دسترسی تمامی کاربران به اطلاعات 
 • از کار افتادن یا از دسترس خارج شدن نود سبب از کار انداختن شبکه نمی‌شود.
 • امنیت بالاتر
 • مقاوم در برابر حملات سرویس برای از دسترس خارج کردن سرور 
 • سرور قیمت مناسب
 • بدون نیاز به سرور مرکزی
 • ترافیک شبکه کم‌تر 

علاوه بر وجود هر یک از مزایا، کاربرد P2P در ارز دیجیتال نیز مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است.

مزایای شبکه های P2P | ویراعصر
مزایای شبکه های P2P

معایب شبکه های P2P 

شبکه P2P معایبی نیز دارد. این معایب به شرح زیر هستند: 

 • امکان پشتیبانی از فایل‌ها وجود ندارد.
 • عملکرد کند.
 • یافتن فایل در این شبکه سخت است؛ چراکه حتما باید نرم‌افزار آن را داشته باشید. 
 • قدرت محاسباتی بالا برای استفاده از بلاک چین

گرچه شبکه همتا به همتا نیز معایبی دارد؛ اما به طور کلی مزایا این شبکه بیش‌تر از معایب آن است. پس ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

کلام پایانی 

در این مقاله تلاش کردیم تا به پاسخ سوال p2p market چیست و شبکه همتا به همتا چه کاربردی دارد بپردازیم. آموختید که استفاده از این فناوری در بلاک چین می‌تواند سبب انتقال ساده رمز ارز شود. همچنین از شبکه همتا به همتا برای تسریع فرآیند، انتقال فایل‌ها وغیره استفاده می‌شود؛ اما آینده این شبکه فوق‌العاده به همین جا محدود نمی‌شود؛ بلکه آینده‌های درخشان‌تری خواهد داشت. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید می‌توانید در بخش کامنت ها با کارشناسان ما در ویراعصر در میان بگذارید.

چه امتیازی می‌دهید؟

1دیدگاه

 • عیاری
  11 تیر 1403

  سلام وقتتون بخیر ممنون از مطلب مفید و جامعی که گداشتید
  سوالی داشتم p2p در ارز دیجیتال چیه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =